Pu-Erh. Właściwości i sposób parzenia czerwonej herbaty

  

   Dzisiaj trochę niecodziennie. Otóż, od kilku lat regularnie raczę się czerwoną herbatą - pu-erh. Chciałabym przedstawić Wam jej właściwości, sposób parzenia i przeciwwskazania. Warto wiedzieć, że nawet herbata może w niektórych przypadkach zaszkodzić, chociaż pu-erh niesie ze sobą wiele cennych zalet.

1. Pu-erh - jaka to herbata?

    Pu-erh to herbata, której liście poddano lekkiej fermentacji. W jej rezultacie, przyjmują one kolor czerwonawy, od którego pochodzi nazwa napoju. Pu-erh charakteryzuje się specyficznym smakiem i aromatem, co nie każdemu odpowiada. Możemy jednak znaleźć warianty z dodatkami (polecam z cytryną - ja piję właśnie taką).

2. Parzenie czerwonej herbaty

    Odpowiednie parzenie czerwonej hebaty pozwala wydobyć jej wszystkie właściwości, o których napiszę później. Stosuje się ilość jednej łyżeczki liści na każde 200 ml wody, w przypadku przygotowywania naparu w dzbanku, dodaje się dodatkową łyżeczkę. Czas parzenia czerwonej herbaty jest zależny od kilku czynników. Przy wykorzystaniu miękkiej wody sięga on 3-5 minut, jednak wydłuża się wraz z twardością. Również im wyższa jakość suszu, tym krótszy okres parzenia, podobnie sytuacja wygląda przy zalewaniu drobnych liści. Co ciekawe, im krócej parzymy napar, tym bardziej pobudzający będzie. Czerwonej herbaty nie zalewamy wrzątkiem - temperatura wody powinna sięgać około 98°C. Wykorzystujemy tak zwany "biały wrzątek", czyli wodę w drugim stadium wrzenia. Tę samą porcję suszu możemy parzyć kilkukrotnie.

3. Właściwości czerwonej herbaty

    Wśród właściwości czerwonej herbaty największą popularnością cieszą się poprawa przemiany materii i przyśpieszenie metabolizmu tłuszczu w organizmie. Warto jednak pamiętać, że pu-erh sama w sobie nie zwalcza otyłości, a jedynie wspomaga walkę z problemem. Pomaga także pracy układu trawiennego, wątroby i reguluje cholesterol oraz ciśnienie krwi. Czerwona herbata działa pobudzająco za sprawą zawartej w niej kofeiny, dzięki której wpływa także na pamięć i koncentrację. Ma również właściwości przeciwzapalne, dlatego warto po nią sięgać w przypadku wystąpienia choroby. Pamiętajmy, że czerwona herbata jest moczopędna, co przyczynia się do usunięcia nadmiaru wody z organizmu i pobudzenia układu moczowego.

4. Przeciwwskazania

    Czerwonej herbaty nie powinno się pić w czasie ciąży i karmienia piersią. Ponadto, nie jest wskazana przy osteoporozie, ponieważ zaburza proces wchłaniania wapnia. Również osoby chorujące na nadciśnienie i zespół jelita drażliwego mogą odczuć negatywne skutki picia naparu.

    Czerwona herbata to napój, który ma wiele zalet. Sam w sobie nie odchudza, ale działa korzystnie na przemianę materii. Dostępne są mieszanki liści w torebkach i sypane. Sama sięgam po drugą opcję - w tym celu stosuję kubek z zaparzaczem.

    Mam nadzieję, że dowiedzieliście się kilku nowych informacji. Pu-erh to napój, który piję bardzo chętnie, regularnie. Zachęcam do spróbowania, jednak ostrzegam przed specyficznym smakiem.

2 komentarze:

  1. Ciekawa ta herbata , ja również lubię parzyć herbate.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To miły jesienny rytuał i sposób na relaks :)

      Usuń