Dlaczego trzeba stosować krem z filtrem na twarz? Ile i jak go nakładać?

    Krem z filtrem to kosmetyk, który jako jeden z nielicznych ma udowodnione działanie przeciwstarzeniowe. Ponadto, chroni skórę przed poparzeniami i negatywnymi skutkami ekspozycji na słońce. Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale promienie słoneczne docierają do nas nawet przez szyby. Dlatego warto chronić się przed ich negatywnym działaniem, stosując kremy z filtrem o wysokim faktorze - SPF 30, SPF 50 lub wyższym, również w chłodniejsze pory roku.

Promienie słoneczne - co trzeba wiedzieć?

    Promieniowanie słoneczne obejmuje promieniowanie ultrafioletowe - UV, dzielące się na UVC, które nie dociera do Ziemi, UVB, odpowiedzialne za poparzenia skóry oraz UVA stwarzające największe zagrożenie względem zdrowia. Ponadto, filtry chronią też przed światłem widzialnym. Promienie UV odpowiadają za powstanie opalenizny, a w nadmiarze - poparzeń słonecznych, wystąpienie rumienia, a także fotostarzenie się skóry. Oczywiście, jeśli z umiarem korzystamy z dobroci Słońca, nie trzeba martwić się o negatywne skutki. W tym celu warto stosować dobrej jakości kremy z filtrem.

Ile kremu z filtrem nałożyć na twarz?

    Zbyt mała ilość kremu z filtrem zmniejsza jego skuteczność, sprawiając, że ochrona jest niewystarczająca. Prawidłowa ilość nakładana na twarz, uszy i szyję to 1,25-2 ml. Często podaje się też wartość sięgającą długości dwóch palców - wskazującego i środkowego, które dla ułatwienia można pokryć kremem w celu obliczenia jego ilości. Istnieją jednak metody obliczeniowe, które dokładniej pokazują ile kremu wymaga dana twarz - pod względem jej wielkości. Pamiętaj, że krem z filtrem należy ponownie aplikować, to jest nałożyć na twarz po upływie około 2-3 godzin. 

Jak nakładać krem z filtrem na twarz?

Rano nakładaj produkt po oczyszczeniu twarzy, przed makijażem. Jeśli stosujesz krem pielęgnacyjny, najpierw nałóż właśnie jego. Filtr potrzebuje przynajmniej 10 minut na wchłonięcie się, zanim się umalujesz. Nie bój się początkowej białej warstwy kremu z filtrem - wchłonie się ona po kilku-kilkunastu minutach. Warto mieć na uwadze, że filtry mineralne mogą bielić, zmieniać odcień podkładu.

Dlaczego trzeba stosować krem z filtrem w ciągu całego roku?

    Krem z filtrem to kosmetyk, który bezapelacyjnie należy stosować w ciągu całego roku. Bez względu na temperaturę za oknem, przez całe 365 dni mamy kontakt ze słońcem, które oddziałuje na nasze twarze. Dlatego warto chronić się przed wspomnianymi skutkami ubocznymi nawet w zimie, czy jesieni. 

2 komentarze:

 1. Nie wyobrażam sobie lata i innych gorących dni bez filta na twarz. Kiedyś kiedy nie stosowałam, miałam o wiele większy problem z przebarwieniami Poza tym mam skłonność do oparzen twarzy. Nie wspominając o tym, ze słonce działa negatywnie w kontekście starzeni się skóry.
  Od siebie polecam jeszcze kosmetyki od svr:
  cocolita.pl/svr

  Mają dobre składy, idealnie chronią przed słońcem i jednoczesnie nie bielą skóry i nadają sie pod makijaż.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo cenny post. Bardzo ważne żeby dbać i nie zapychać ilością ;)

  OdpowiedzUsuń