Hodowane czy prawdziwe - jak dbać o perły?

    Perły to kamienie szlachetne, wytwory małży, rzadziej także ślimaków. Dwie podstawowe kategorie, na jakie je dzielimy to perły naturalne - prawdziwe, morskie, słonowodne - i hodowane. Do najpowszechniejszych należą te drugie; zawód poławiacza na morzach jest obecnie mało spotykany, ponieważ ten rodzaj kamieni został wyparty przez te pochodzące z hodowli. Warto wspomnieć o tym, że mówimy o perłach hodowanych, nie hodowlanych - ta forma jest niepoprawna pod względem językowym. Dobrze jest także mieć w pamięci to, że perły pozyskiwane z hodowli to nadal kamienie naturalne, chociaż tym mianem jubilerzy określają te powstałe bez udziału ludzi.

Jak powstają perły hodowane?

    Perły zaczęto hodować już w XIII w. w Chinach, gdzie w muszli umieszczano ciało obce, które małż w ramach obrony pokrywał masą perłową. W XIX i XX wieku procesem tym na szeroką skalę zajęli się Japończycy. Aktualnie hodowanie pereł polega na ingerencji człowieka we wnętrze małży, to znaczy umieszczeniu w muszli tkanki nabłonka płaszcza pobranej od innego osobnika. Ciekawą formą hodowli są perły jądrowe, czyli takie, które powstały wokół sztucznego jądra nadającego im określony kształt. W przypadku kamieni hodowanych możemy wymienić cztery podstawowe rodzaje: słodkowodne - najczęściej nieposiadające jądra, produkowane często w Chinach i słonowodne - Akoya, Tahiti i South Sea. Ostatnie określa się królowymi pereł.

Jak dbać o perły?

    Perły są delikatne, dlatego, jeśli oczekujesz ich długiej żywotności - zadbaj o nie najlepiej, jak potrafisz. Unikaj ich kontaktu z silnymi detergentami, alkoholem, który znajdziesz na przykład w perfumach. Mgiełkę zapachu lepiej rozpylić przed założeniem korali. Perły czyść suchą ściereczką - ewentualnie - delikatnym mydłem. Pamiętaj także, że kamienie mogą porysować się po kontakcie z ostrymi krawędziami, chociażby tymi, które pochodzą od pozostałej biżuterii. Warto także przechowywać perły w woreczkach ochronnych, które często są dodawane do ozdób. 

Naszyjnik z pereł hodowanych - By Dziubeka / Bransoletka z pereł hodowanych - By Dziubeka / Pierścionek z pereł hodowanych - By Dziubeka ./ Pierścionek srebrny z koniczynką - Lian Art / Kolczyki srebrne - Lian Art / Nausznica srebrna - Ania Kruk / Smartwatch - Rubicon / Top - Sinsay / Szorty - H&M / Skórzane japonki - Lasocki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz